Spørsmål og svar

Jeg har startet med p-piller. Hvorfor er man sikker i "sukkerpilleuka"?

Jente, 18

Hei Jeg er på min første måned med P-piller (Loette 28), og skal snart starte på sukkerpillene. Jeg er seksuelt aktiv med kjæresten min, og P-piller er det eneste vi bruker som prevansjon. Jeg har lest mange steder at man er like beskyttet mot graviditet når man går på sukkerpiller som når man går på P-piller. Men dette får jeg ikke til å stemme, for om man glemmer en P-pille så er man jo ikke sikker, og på sukkerpillene så "glemmer" man jo P-pillene i hele 7 dager. Så det jeg gjerne ønsker er en forklaring på HVORFOR og HVORDAN man er trygg under HELE uka med sukkerpiller, når man ikke er det om man har kortere pauser på P-pillene midt i brettet. Håper på et fornuftig og fint svar, for jeg kommer sannsynligvis til å ha sex siste dagen på sukkerpilla, og det er fint å vite om jeg faktisk er trygg mot graviditet.

Svar

Hei jente 18 år!

Jeg forstår at du lurer på det, men det stemmer at du så lenge du tar de virksomme pillene dine til rett tid, er du også beskyttet i den uka du ikke tar piller. 

Den preventive effekten fra p-pillene er at den gjør slimet i livmorhalsen tykkere og vanskeligere å trenge gjennom for sædcellene og de forhindrer eggløsning. Uten eggløsning kan man ikke bli gravid. 

Tar man pillene som beskrevet over har man med andre ord ikke eggløsning. Kroppen tåler de 7 dagene uten virkestoff uten at et nytt egg modnes og løsner. Men glemmer man piller, særlig i tilknytning til denne uka uten virksomme piller, kan man få eggløsning og bli gravid. De som hopper over mensen og ikke tar pause, kan glemme piller uten at det går utover sikkerheten.

Oppsummert er det størst fare for å bli gravid om man glemmer piller rett før og rett etter "sukkerpilleuka". Når pausen fra virksomme piller blir mer enn 7 dager i løpet av kort tid, blir nivået av hormoner fra p-pillene så lavt at man kan få eggløsning.

Tar du de 21 pillene til omtrent samme tid hver dag, er du derfor trygg, også i den uka du tar "sukkerpiller". 

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 5.12.2019

Oppdatert: 5.12.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål