Jeg og kjæresten min hadde ubeskyttet sex for litt over en måned siden
Jente, 18
Hei! Jeg og kjæresten min hadde ubeskyttet sex for litt over en måned siden, men jeg tok angrepille. Nå har jeg ikke hatt mensen og kjenner meg veldig kvalm. Hadde ikke tid så jeg tok angrepillen 3 dager etter vi hadde hatt sex (det stod på pakken at jeg kunne ta den innen 5 døgn) er det mulig at jeg er gravid? Takk på forhånd!
Svar
Hei jente 18 år
Det er bra at du tok angrepille! Men en angrepille vil aldri kunne være en helt sikker metode for å unngå å bli gravid, og sannsynligheten for at den beskytter deg er bedre jo tidligere etter ubeskyttet sex du tar den.
Når du nå føler deg kvalm og bekymrer deg for om du kan ha blitt gravid vil jeg anbefale deg å ta en test. Da vil du få avkreftet (eller bekreftet) om du er blitt gravid. Av og til kan bekymringene for å ha blitt gravid være med på å gjøre at menstruasjonen blir litt forsinket.
Det kan også være nyttig for deg å vite at den vanligste bivirkningen av nødprevensjon er kvalme. Andre bivirkninger av tablettene kan være hodepine, svimmelhet og ømme bryster. Neste menstruasjon kan komme litt tidligere eller litt senere enn forventet. Det er også vanlig å få blødningsforstyrrelser etter bruk av nødprevensjon.
Gratis graviditetstest kan du få tatt på Helsestasjon for ungdom, hos helsesykepleier på skolen din eller på Amathea.
Med vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 5.1.2020
Oppdatert: 5.1.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
