Spørsmål og svar

Er det mulig å ta påbygging hjemme?

Gutt, 16

Hei, jeg går TIP vg1 og har funnet ut at jeg har lyst på generell studiekompetanse. Er det da mulig å ta påbygg til generell studiekompetanse hjemme? Altså at jeg studerer selv og sender inn oppgaver osv til noen? Har ikke så lyst til å være i en klasse og ha vanlig undervisning.

Svar

Hei

Det er to måter å oppnå generell studiekompetanse på, ved å fullføre et løp på Teknikk og industriell produksjon (TIP):

1 - Du fullfører vg1 og vg2 på TIP og velger vg3 påbygging det tredje skoleåret. Da oppnår du studiekompetanse etter 3 år. Det betyr at du er kvalifisert for å søke på høyere utdanning på høgskole/universitet, men du har ikke yrkeskompetanse innenfor TIP.

2 - Du fullfører vg1 og vg2 på TIP, er lærling og tar fagbrev. Da har du yrkeskompetanse og er kvalifisert for å jobbe som faglært. Du blir også kvalifisert for å ta vg4 påbygging etterpå, som vil gi deg studiekompetanse i tillegg. Da kan du velge om du vil jobbe eller studere på høgskole/universitet.

Noen lærlinger velger å ta fagene fra vg4 påbygging som privatist, samtidig som de er lærlinger. Det innebærer fire fag: norsk historie, matematikk og naturfag. Som privatist leser man på egen hånd, og går kun opp til eksamen.

Du kan lese mer i artiklene nedenfor. Snakk også med rådgiver på skolen om det du tenker på.

Lykke til!

Med vennlig hilsen 

Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Besvart: 7.1.2020

Oppdatert: 7.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål