Ubeskyttet sex
Jente, 15
Hei, jeg hadde ubeskyttet sex for 2 dager siden. Jeg er liv redd for at jeg er gravid, fordi jeg sliter nok psykisk som d er. Hva er d jeg kan gjøre? Jeg vil egentlig bare legge meg ned å gråte.
Svar
Hei
Jeg forstår at du er redd for å ha blitt gravid etter ubeskyttet sex. Det finnes angrepille/nødprevensjon som heter EllaOne som du kan ta inntil 5 døgn etter ubeskyttet sex. Jeg vil anbefale deg å gå på apoteket og kjøpe den og ta den så raskt som mulig. Jo raskere du gjør det jo bedre effekt kan den ha med å beskytte deg imot graviditet.
Videre tenker jeg det vil være smart at du tar kontakt med helsesykepleier på skolen eller Helsestasjon for ungdom. De kan hjelpe deg med å ta gravitest etter hvert og også veilede deg for sikker prevensjon.
Vennlig hilsen
Amathea I samarbeide med ung.no
Besvart: 7.1.2020
Oppdatert: 7.1.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
