Hadde sex 3 dager før jeg fikk en uvanlig mens, kan jeg være gravid?
Jente, 15
Jeg hadde sex 3 dager før jeg fikk mensen. Han kom i meg å jeg er bare veldig redd for at jeg kan være gravid. Ble letter når jeg fikk mensen men det var uvanlig. Jeg blødde mindre men krampene var verre en vanlig. Mensen varte bare i 4 dager å den pleier å vare i 6. Og blodet var uvanlig osv. Kan jeg være gravid da?
Svar
Hei jente 15 år!
Mensen er som regel et godt tegn på at man ikke er gravid, men siden den var mindre og ikke helt normal synes jeg du skal ta en graviditetstest.
Sjansen for at du er gravid er ikke så veldig stor, siden dette samleiet var rett før mensen og du har hatt en blødning, men anbefaler allikevel en test for sikkerhetsskyld. Du får kjøpt graviditetstester på apotek og de fleste dagligvarebutikker.
Trenger du hjelp til å ta en graviditetstest kan du oppsøke helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom. Der kan du også få hjelp til skaffe deg prevensjon dersom du har fast partner. Hvis ikke anbefaler jeg at du alltid bruker kondom ved samleier. Det beskytter deg også mot seksuelt overførbare infeksjoner.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 9.1.2020
Oppdatert: 9.1.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

