Spørsmål og svar

Jeg har mark i rompa,hvorfor sier andre at det klør? På meg gjør det vondt.

Jente, 14

Hei, jeg har mark i rumpa. Jeg fant det i hvertfall. Men det jeg ikke skjønner hvorfor sier andre at det klør? Men på meg det er bare vondt, som om noen knivv stikker meg i rompe hullet.

Svar

Hei!

Marksykdommer hos mennesker kan forekomme i ulike former. Den vanligste typen marksykdom er såkalt "Barnemark".
Barnemark er en liten gulhvit mark som kan gi infeksjon i endetarmen hos mennesker. Grunnen til at det kalles barnemark er at det hyppigst forekommer hos barn i alderen 5-10 år. Smitten skjer fra endetarm til munn. 
Vanligvis er det eneste symptomet på barnemark kløe i og rundt endetarmen, særlig om natten. Noen ganger kan man se marken i endetarmsåpningen om natten. Du kan lese mer om Barnemark på NHI's nettside her.

Du skriver at du har mark i rumpa, at du har funnet mark og at det gjør vondt, men ikke klør. For å finne ut helt sikkert hvilken type mark det er og for at du skal få riktig behandling må du kontakte lege.
Anbefaler deg å fortelle om dette til dine foreldre dersom du ikke allerede har gjort det. De kan hjelpe deg med å få tatt en prøve (samle mark i en ren plastpose eller et glass) og bestille time til din fastlege og ta med marken til legetimen. Legen gjør da nødvendige undersøkelser og vil så kunne gi deg riktig behandling for at du skal bli kvitt marken og plagene det gir deg. 
Dersom man har påvist mark hos én person må alle som bor i samme hus som den personen også behandles samtidig, selv om de ikke har noen symptomer på at de har marksykdom. 

Lykke til!

 

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 27.1.2020

Oppdatert: 27.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål