Spørsmål og svar

Har utslett over P-staven som kommer og går, er det normalt?

Jente, 20

Hei! Jeg byttet ut p stav for et halvt år siden etter å ha hatt den forrige i tre år. Rundt en måned etter at jeg hadde satt den inn fikk jeg et utslett over staven (ikke ved arret men den andre siden). Utslettet ligner litt på et myggstikk med et hovent område som klør og er rødt. Utslettet gikk over etter to dager. Dette har skjedd rundt en gang i måneden i ettertid, og det begynner å bli litt rart. Er dette en rar bivirkning av p staven? Eller er det helt tilfeldig at dette utslettet kommer over p staven? Håper dere tar dere tid til å svare!

Svar

Hei

Fint at du skriver til oss. Utslett/kløe kan forekomme som en sjelden bivirkning av p-stav. Men det er såpass uvanlig at jeg vil du skal ta kontakt der du fikk satt den inn, for å få vurdert dette. Det er heller ikke vanlig med slike utslett på undersiden av overarmen, så det kan være en irritasjon i forbindelse med p-staven.

Siden du har hatt p-stav før, skulle man jo også tro at du tålte denne godt. Her kan det likevel høres ut som om du har en lokal reaksjon.

 

 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 1.2.2020

Oppdatert: 1.2.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål