Nettopp begynt på p-piller og gråt i natt, er det bivirkninger?
Jente, 15
Hei, jeg begynte på p-piller for 2 dager siden. Jeg gråt i flere timet i natt uten at det var noe grunn til det. Jeg var lei meg men jeg aaaner ikke hvorfor? Jeg tenkte faktisk ikke på noe. Jeg var jo ikke lei meg egentlig. Er dette en slags bivirkning? I såfall burde jeg stoppe på p-piller? Kan jeg bli kvitt bivirkningene? Jeg vil virkelig ikke bli deprimert. Hva burde jeg gjøre?
Svar
Hei jente 15 år.
Jeg forstår at du er bekymret om du har fått tanker om at din opplevelse av å bli trist har en sammenheng med at du nettopp har begynt med p-piller.
Om du er seksuelt aktiv og det er fare for at du kan bli gravid, vil jeg ikke anbefale deg å slutte med p-pillene før du har byttet til en annen prevensjon.
Noen få opplever å bli nedstemt av p-piller, men om det er dette som har skjedd med deg, er ikke lett å si etter bare 2 dager. Det er uansett en virkning som vil gå over av seg selv når du slutter med pillene, eller bytter til en annen prevensjon.
Jeg vil anbefale deg å ta ut pillebrettet og se hva som skjer. I mange tilfeller vil slike bivirkninger gå over når kroppen har fått vennet seg til p-pillene.
Det er også, som sagt, mulig å bytte til et annet merke med p-piller om du etter en stund fortsatt kjenner på at du blir nedstemt av p-pillene.
Om du trenger mer informasjon om dine p-piller, vil jeg anbefale deg å ta en prat med helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom. her kan du få svar på dine spørsmål.
Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 11.2.2020
Oppdatert: 11.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
