Spørsmål og svar

Har funnet en knudrete kul i skjeden, er bekymret

Jente, 20

Hei. Jeg er veldig redd nå. Er gravid i 6 mnd og har oppdaget noe som er i kjeden/stenger for kjeden på en måte. Det er knudrete og på hver side øverst inne i kjedeinngangen. En stor på min høyre side og en liten på venstre side. Kan nesten se ut som blomkål slik man beskriver svulster :( Det kan se litt blåaktig ut også kanskje. Det er isåfall knudrete, ser ut som en svulst/tumor. Kan ikke huske å ha hatt det så ille før at det kommer foran kjedeinngangen nesten. Når man åpner kjeden ser man den foran og ikke «hullet» slik man så før. Kan det ha med graviditeten å gjøre eller er dette helt sikkert kreft? har veldig lite lyst til å få det bekreftet :/ vil heller gå uvitende og føde babyen min før jeg får vite at det er noe sånt dritt å kanskje måtte ta cellegift og stråling som gravid å skade babyen :(

Svar

Hei

Det er vanskelig å si noe konkret om hva dette er uten å undersøke deg, derfor kan ikke vi i ung.no stille diagnoser. Basert på det du skriver synes jeg ikke det høres ut som kreft. Kreft i underlivet har andre symptomer man vil merke lenge før man eventuelt kan kjenne noen svulst. Jeg vil også legge til at hvis man oppdager kreft hos gravide gjør man alltid en vurdering om det er mulig å vente med behandling til barnet er født. Dette vurderes fra person til person. 

Det er flere ting som kan være årsaken til plagene dine. Det kan være åreknuter du kjenner. Når man er gravid presser livmoren på blodårene som leder blod tilbake til hjertet. Dette fører til økt trykk inne i disse årene (venene) og kan føre til åreknuter. Det er særlig venene fra underkroppen som får økt trykk og dette kan føre til åreknuter på beina, rundt endetarmen (hemorroider) eller rundt kjønnsorganet. Dette er ikke noe farlig og er en relativt vanlig tilstand i svangerskapet. Men som sagt er det umulig for meg å si noe konkret om hva det er uten å undersøke deg. Det kan også være kjønnsvorter eller andre tilstander i huden som forårsaker dette. 

Jeg vil uansett anbefale deg å gå til lege for en undersøkelse. Det er mange ting som skjer i kroppen når man er gravid og hvis man merker ubehag eller er usikker på om noe ikke er som det skal er det viktig å få det undersøkt. 

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, jeg ønsker deg alt godt og lykke til! 

Vennlig hilsen legen

Besvart: 6.3.2020

Oppdatert: 6.3.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål