Jeg glemte tampongen og den satt inne i 16 timer! Redd for tampongsyken
Jente, 15
Hei! Jeg er en jente på 15 år og har hatt mensen i ett år. Nå i det siste har jeg brukt tampong av og til. Helt i slutten på menstruasjonen pleier jeg å glømme å ta ut av tamponger så nå har det gått 16 timer før jeg tok den ut. Jeg er livredd og er redd for tampongssyke! Når jeg dro ut tamponger var tuppen lyse grønn!!? Har ingen aning hva dette er!
Svar
Hei jente 15 år!
Tampongsyken er en svært sjelden tilstand, men alvorlig når den inntreffer. Det er som du sikkert vet, anbefalt å skifte tampongen etter 8 timer. Foreslår at du lager deg et system, for eksempel med varsel på mobilen, så du unngår at den blir sittende inne så lenge.
De vanligste symptomene på tampongsyken er at du brått føler deg veldig dårlig. Det er en slags influensalignende tilstand som fremkommer raskt, ofte samtidig som feberen bli høy. Dersom man føler seg svimmel, har muskelverk, er kvalm og eventuelt kaster opp og har hatt inne en tampong lenge er det grunn til å oppsøke lege.
Jeg vet ikke hvorfor tampongen var lysegrønn, men hvis du begynner å føle deg syk, må du som sagt kontakte fastlegen din eller legevakt på kveld / natt.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 11.3.2020
Oppdatert: 11.3.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

