Jeg fikk blødning etter å ha byttet p-piller fra microgynon til yasminelle
Jente, 16
Hei, Jeg har nylig byttet p-piller fra microgynon til yasminelle. Jeg har aldri opplevd mellomblødninger før, og hadde ingen problemer med å starte på microgynon. Men nå har jeg tatt 2 brett med yasminelle sammenhengende (mine første brett) og etter 8 dager på det andre brettet har jeg nå fått en mellomblødning som har vart i over 9 dager. Jeg pleier å ta 2 brett sammenhengende også pause. Jeg lurer da på om dette er fordi jeg har byttet p-piller? Og hvor lenge tar det før mellomblødningene slutter? Kommer det til å fortsette lenge eller er det kun fordi jeg nettop har startet opp med yasminelle? Håper du kan hjelpe meg!
Svar
Hei, og takk for at du skriver til ung.no!
Når man bytter fra et p-pille merke til et annet, begynner man også på nytt når det gjelder bivirkninger og blodpropprisiko. En vanlig bivirkning er mellombløldninger. Bivirkninger er vanligst de første 3 månedene man bruker p-piller.
Det jeg blir litt nysgjerrig på er hvorfor du byttet når det fungerte godt med Microgynon. Microgynon er det merket vi anbefaler til unge jenter, og det er i motsetning gratis fra 16-21 år (Yasminelle koster deg ca 200 kr hver 3. mnd)
Siden du har hoppet over pauseuken, og dermed brukt pillene i mer enn 21 dager sammenhengende, vil jeg råde deg til å ta en pause nå på 4-7 dager, og så begynne på et nytt brett. Da vil du få blødd ut. Du må ikke ta pause i mer enn 7 dager.
Videre bør du vurdere om du skal fortsette med Yasminelle, eller gå tilbake til Microgynon som fungeret bedre for deg, er det vi anbefaler, og er mye billigere enn Yasminelle :-)
Lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 13.3.2020
Oppdatert: 13.3.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
