Kan jeg studere et år i USA når jeg er 22 år, etter påbygg?
Jente, 17
Hei jeg er en jente på 17 år som snart skal være lærling i forsvaret i to år. jeg tenker å ta påbygg gjennom de to årene mine slik at jeg har generell studiekompetanse gjennom disse to årene. men det jeg lurer på er om det er noe mulighet for at jeg kan studere et år i utlandet etter de to årene mine i forsvaret... For jeg drømmer om å reise til USA å studere der 1 år, for å lære meg språket og landets kultur. og hvordan ungdommene der har det. Hvis det er mulig, så tenkte jeg å reise 1 år etter millitæret, altså i 2024, da er jeg 22år, jeg lurer på om det blir forseint, eller om jeg fortsatt kan studere:)
Svar
Hei jente 17 år,
For å studere i utlandet må du ha studiekompetanse for å få økonomisk støtte fra Lånekassen, i tillegg til at de aller fleste læresteder krever at du har minst generell studiekompetanse.
Hvis du tar påbygg i Forsvaret er det derfor mulig å studere i utlandet senere.
Det er vanligvis ikke noen øvre aldersgrenser på studier. Noen ganger finnes det aldersgrenser på noen studieløp i utlandet, men dette er vanligvis rundt 30 år. Det er ikke et problem at du er 22 år når du begynner på studiet.
Du kan lese mer om studier i USA på ANSAs sider om studier i USA.
Hilsen ANSA i samarbeid med ung.no
Besvart: 11.4.2020
Oppdatert: 11.4.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
