Spørsmål og svar

'barnemark over flere år, syntes det er flaut og vil ikke fortelle foreldre

Jente, 16

Hei. Har hatt barnemark/småmark i flere år nå, men tørr ikke å si det til foreldrene mine. Jeg skammer meg og synes det er ekstremt flaut. Føler småmark er noe bare småbarn får og ikke folk på min alder. Jeg har aldri gått på noen kur, rett og slett fordi jeg ikke har turt å si noe til foreldrene mine. Derfor frykter jeg at jeg at jeg aldri kommer til å bli kvitt marken. Jeg har lest at dersom en i familien min får det, må alle i familien gå på en kur. Planen var å bare fortelle det til mamma, slik at de andre i familien ikke fikk vite om det, men når jeg leste at hele familien må gå på kur, feiga jeg ut. Ettersom jeg har hatt det så lenge, er det da nødvendig at hele familien går på kur? Og finnes det noen gode måter jeg kan fortelle dem hjemme om situasjonen? Dette er så slitsomt, både fysisk og psykisk. Nå må jeg gjøre noe.

Svar

Hei jente 16,

Hvis du har hatt barnemark over flere år, har sannsynligvis de andre i familien også hatt dette. Det kan hende noen av de har gått på kur, men ikke har sagt noe fordi de også syntes det er flaut.

Det heter barnemark fordi det er vanlig hos barn, men det er ikke uvanlig at ungdommer eller voksne blir smittet, spesielt om man har kontakt med barn.

Selv om det føles flaut, er det virkelig ikke noe å skamme seg over. Det er ikke noe du har gjort feil, eller valgt å få. Dette er en sykdom som har rammet deg, og da trenger du behandling. 

En del av behandlingen for å bli helt kvitt er at alle i familien behandles samtidig, samtidig som man kokvasker lakner og håndkler. Det krever altså litt innsats fra alle for å bli kvitt. Det er nok nødvendig at alle går på kur ja.

Det høres ut som at du er åpen for å fortelle moren din om dette. Jeg tenker det er lurt å starte der. Det kan jo godt være hun også har mark, i så fall vil det jo være lett for henne å kunne "ta på seg skylden", så du slipper og syntes det er så flaut?

Jeg tenker uansett at det er det som er riktig vei å gå. Foreldre vil stort sett barns beste, og jeg er sikker på at du finner støtte om du klarer å fortelle dette til de andre i familien.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 23.4.2020

Oppdatert: 23.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål