Jobb for to forskjellige firmaer med samme eier
Jente, 20
Hei jeg har to jobber for to forskjellige firmaer, men firmaene henger litt sammen, fordi det er de samme eierne, og arbeidsoppgavene går litt over i hverandre. Jeg har jobbet 40% i hvert av dem. Men nå er det blitt mere å gjøre. Jeg har fått tilbud om å jobbe 40% i det ene firmaet og 60% i det andre. Men jeg lurer på om det egentlig er bedre om jeg jobbet 100% bare i ett av firmaene? Om jeg skal prøve å få det gjort om. Har hørt noe om at det er bedre for skatt og pensjon, sykepenger og sånne ting?
Svar
Hei
Du kan i utgangspunktet ikke kreve at du får all jobb for det ene firmaet, selv om de har samme eier. Dette blir i så fall en avtale og forhandlingssak mellom deg og arbeidsgiver. 
For å vite hvordan dette påvirker din skatt, pensjon og sykepenger må du henholdsvis kontakte Skatteetaten og NAV.
Med hilsen svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no
(Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 73 19 97 00)
Besvart: 28.4.2020
Oppdatert: 28.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

