Noen spørsmål om russetid 2021
Jente, 17
Hei jeg lurte på et par ting om russetida, siden jeg er russ i 2021: 1. Hva brukes egentlig russebuss/van til? Fester man i bare den? Eller har man vors der og deretter kjører sjåføren videre hjem til noen folk som arrangerer fest og møtes der? 2. Når man bestemmer navnet på russegruppa er det mange som har tre ulike navn, hvorfor er det slik? Har hørt om sånn dekknavn og konseptnavn ellernoe, men vet ikke helt hva det betyr... 3. Når burde man begynne planleggingen av russetida? Jeg er som sagt russ i 2021 og har enda ikke dannet en gruppe med noen eller spart opp penger enda. 4. Må man være russ i vg3 hvis man går studiespesialiserende, eller kan man isteden være russ i vg2? Har en venninne som er ett år yngre enn meg og ville ønsket å være på gruppe med henne, selvom hun går et år under meg. Takk for svar :)
Svar
Hei
Jeg skjønner godt at du har spørsmål til russetiden som kommer for det er du ikke alene om:) Vi har mange artikler på ung.no som svarer på det du stiller meg men jeg skal svare på noen av dem og så legger jeg ved noen artikler du kan lese på!
Russebuss- og van brukes til mye forskjellig. Først og fremst er det et fremkomstmiddel som man kan bruke for å kjøre sammen til forskjellige steder. Det trenger ikke alltid å være fest, men noen kjører bare rundt for å kose seg og møtes. Men den brukes også for å feste i. Det er litt forskjellig for hvordan russen velger å bruke bussen. Noen velger å bare feste i den hele tiden, andre fester i bussen og kjører til et sted for å feste der også. Så her er det ingen fasitsvar på bruk av buss og van, for man kan gjøre ganske mye forskjellig.
Mange har 3 forskjellige navn for gi en forsmak på det som kommer. Man begynner gjerne med navn før russetiden begynner, og slipper det ordentlige navnet når russetiden er i gang. Her også er det forskjellig for hvordan man løser dette.
Det varierer litt for når man bør begynne å planlegge for russetiden avhengig av hvor mye man vil legge i den. Men man bør gjerne ha litt penger om man vil på landstreff, har russeklær og russekort. Så her kan det være lurt å begynne å spare litt til det. De som har buss eller van har gjerne begynt å spare for veldig lenge siden fordi det er så dyrt, så her varierer det også.
Russetiden er forbeholdt avgangselevene på videregående som en feiring av 13 års skolegang. Så det vil nok ikke være mulig for en vg2-elev å bli russ før hun selv går i vg3. Men det er ingen som sier at man ikke kan være med hverandre og feste sammen selv om man ikke er i samme russegruppe eller er født i forskjellig årskull. Og man trenger heller ingen russegruppe heller for å ha en fin russetid. Jeg er russ i år og kjenner mange som ikke er i en gruppe men som allikevel er med hverandre. Dessuten blir det dyrere å være gruppe for man skal gjerne betale for både logo, klær, pannebånd, klistermerker osv. Så her må du ta valg for hva du føler det er verdt å bruke penger på, og hva du har behov for å få en fin russetid.
Håper dette var til god hjelp! Les artiklene nedenfor! Lykke til!
Hilsen ungdomsredaksjonen, ung.no
Besvart: 27.4.2020
Oppdatert: 27.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

