Spørsmål og svar

Utposning på endetarm, har fått beskjed om å kontake fastlege.

Gutt, 15

Jeg har fått endetarmsutposing, jeg fikk beskjed om å kontakte fastlegen min. Jeg er ikke så gira på å ta kontakt me fastlegen pga det er en hann.

Svar

Hei gutt 15,

Jeg skjønner godt at det kan være flaut å kontakte fastlegen for ting som har med underlivet å gjøre, men det høres jo ut som at dette er noe som er lurt å få sjekket ut. 

Fastleger, uansett om de er menn eller kvinner sjekker underliv nesten daglig. Det er like naturlig som å undersøke en vond hals eller brukken fot. Du trenger ikke å være redd for at det blir flaut eller kleint. 

Videre har du ikke så mye annet valg enn å gå til fastlegen for å få det utredet. Fastlegen må eventuelt skrive henvisning begrunnet i undersøkelse. 

Jeg har full forståelse for at det kjennes ubehagelig. En mulig ting å gjøre er å dra til fastlegen, men si ifra at du ikke ønsker undersøkelse. Da kan det hende det blir vanskelig for fastlegen og skrive henvisning, men da kan man hvertfall få tatt en god sykehistorie, og han kan vurdere om det er aktuelt å henvise uten sjekk. Fastlegen kan ikke tvinge deg til å gjennomføre undersøkelse uten at du vil. 

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 27.4.2020

Oppdatert: 27.4.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål