Spørsmål og svar

Jeg har hatt sex flere ganger. Men vi hopper alltid av før utløsning.

Jente, 15

Jeg har hatt sex med kjæresten flere ganger. Men vi hopper alltid av før svingen. Å dette har vi gjort i over 1 år uten at jeg har blitt gravid. Bortsett fra at han har kommet inn i rumpa mi men da lot jeg det renne ut og passet på at det ikke tok sin vei inn i vaginaen. Nå er mensen kommet forseint. Jeg skulle hatt det i går å den har ikke kommet i dag heller. Vet ikke om det er sjanse for at jeg er gravid siden han ikke direkte har sprutet opp i meg.

Svar

Hei jente 15 år! 

Ja du kan bli gravid selv om gutten ikke har utløsning inni deg. Samleie hvor gutten trekker seg ut av skjeden før han får utløsning kalles avbrutt samleie eller «hoppe av i svingen». Da er faren for å bli gravid mindre enn om gutten har fått utløsning i skjeden, men det er fortsatt en mulighet. Når gutten blir opphisset kommer det ofte en litt blank væske ut av penis. Det kalles precum og er et slags glidemiddel. Det kan være levende spermceller i denne væsken, og det er derfor ikke umulig at man kan bli gravid selv om gutten ikke har utløsning i skjeden.

Det viser seg også at det er lett å tøye grensene når man skal avbryte et samleie. Det er like før sædutløsningen at gutten har størst nytelse. Da kan det være veldig lett å fortsette litt til, kanskje til det er for sent og han får sædutløsning i skjeden. Avbrutt samleie er derfor ingen god "prevensjon" da det er risiko for graviditet. Jeg vil på det sterkeste råde dere å bruke prevensjon. 

Hvis du fortsatt ikke har fått mensen, bør du ta en graviditetstest. Ta kontakt med helsesykepleier på skolen dersom du trenger hjelp til det. 

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 4.5.2020

Oppdatert: 4.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål