Jeg byttet om på pillene i uke tre og fire, bruker Almina
Jente, 17
Hei. Jeg går på p-pillene Almina hvor det er 3 uker uten mensen of en uke med sukkerpiller hvor jeg har mensen, og har gått på de i over ett år. Jeg pleier å få mensen én uke før sukkerpillene, også blør jeg ikke når jeg egentlig skal ha mensen. Jeg var lei av å ha mensen så ofte og til feil tid, så jeg endret på rekkefølgen slik at jeg tok sukkerpillene i 3. uke og de andre 4. uke. Jeg hadde samleie i 4. uke av brettet, og nå er jeg redd for at jeg kan bli gravid. Kan jeg bli gravid når jeg har endret på 3. og 4. uke?
Svar
Hei jente 17 år!
Hvis jeg oppfatter spørsmålet ditt riktig, tok du sukkerpillene etter bare to uker med hormonpiller. Du bør ta minst tre uker med hormonpiller før pause. Sjansen er nok ikke veldig stor, men sikkerheten kan nok ha vært dårligere når du byttet om på de brettene. Anbefaler at du tar en graviditetstest tre uker etter samleiet i uke 4.
Jeg anbefaler deg heller å hoppe over sukkerpillene og ta to - tre brett etter hverandre, hvis du er lei av hyppig mens. Hvis det ikke fungerer, kan du forsøke en annen type p-piller. Microgynon eller Oralcon inneholder de samme hormonene, men med litt større dose. Det kan gi deg bedre blødningskontroll.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 5.5.2020
Oppdatert: 5.5.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
