Spørsmål og svar

Sannsynlighet for å være gravid?

Jente, 16

Hei! Jeg hadde samleie med min kjæreste dagen etter eggløsningen. Kondomen sprakk, og alle butikker var stengt så fikk ikke tak i angrepille samme dag. Tok det dagen etter ca 11 timer etter samleiet skjedde. Er det stor sannsynlighet for å være gravid da? Jeg er ikke veldig stressa men sliter litt med søvn pga dette.

Svar

Hei

Desverre hender det at kondomet kan sprekke under samleiet. I en slik situasjon gjorde du det eneste riktige- tok en angrepille. Det går helt fint å ta den innntil 72 timer etter ubeskyttet samleie.

Det er ikke let å vite på forhånd om angrepillen forhindret graviditet eller ikke. I mange tilfeller gjør den det, men ikke alltid. Derfor vil jeg anbefale deg å ta en graviditetstest 3-4 uker etter samleiet der kondomet sprakk for sikkerhets skyld. Tar du testen hos helsesykepleier på skolen eller helsestasjonen er den gratis. Samtidig kan du også få prevensjonsveiledning og kanskje resept på et trygt prevensjonsmiddel.   

Vennlig hilsen

Amathea I samarbeide med ung.no

Besvart: 11.5.2020

Oppdatert: 11.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål