Hvordan kan jeg bli venner med jenter?
Gutt, 15
Hei, jeg blir 16 etter sommeren en gang, og jeg begynner på VGS etter sommeren 2020, jeg har bare gutte venner, og er ikke så god i og ta kontakt med folk, men jeg har lyst til og bli venner med jenter, ikke kjæreste men kunn venner, Har du/dere i UNG.NO noen tips til hva jeg kan gjøre?, er litt sjenert, og jeg synes det er vanskelig og få øyekontakt, har merket at mange jenter har sedd på meg og smilt til meg, jeg blir litt ubekvem når dette skjer, og vet ikke hva jeg skal gjøre.
Svar
Hei!
Så fint at du spør for dette er det mange som lurer på! Jeg forstår at det kan virke litt vanskelig å få jentevenner, så jeg skal prøve og hjelpe deg så godt jeg kan. Et godt tips er å huske at jenter er ikke noe annerledes enn gutter når det kommer til å skaffe seg venner. Kanskje hvis du prøver å huske på dette at du blir litt mindre ubekvem? Når du skal skaffe deg kompiser så er du hyggelig, starter samtaler og ler sammen, og sånn er det også med jenter.
Det å vende seg til å ha øyekontakt med jenter er et godt første steg. Det blir ikke lett over natta, men øvelse gjør mester. Prøv å slappe av og ikke tenke noe særlig over det. Øyekontakt er helt naturlig og det er det du må overtale deg selv til å tro. Etter hvert kan du smile mer tilbake og kanskje starte samtaler. Det kan være korte samtaler over f.eks lekser eller serier, eller andre ting du vet dere har til felles. Den eneste måten å få (jente)venner er å prøve. Kanskje blir det kleint noen ganger, men sånn er det for alle. Vær tålmodig med deg selv, men ikke vær redd for å gå utenfor komfortsonen din! Lykke til :)
Jeg håper at jeg har hjulpet deg litt på vei, det ligger også ved noen artikler med flere tips og råd!
Hilsen ungdomsredaksjonen, ung.no
Besvart: 18.5.2020
Oppdatert: 18.5.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


