Spørsmål og svar

Jeg har trang forhud, og nå klør det på penishodet...

Gutt, 16

Jeg har hatt trang forhud. En to års-tid siden gikk jeg til legen og fikk beskjed om å bruke en krem. Jeg gjorde det og funket litt, men kunne enda ikke få den helt tilbake. Jeg ble anbefalt å søke opp en ekspert som kunne operere. Men, etter å ha fått vite hva som skulle skje, valgte jeg å avbryte. Jeg prøvde kremen neste år igjen, og hjalp litt. Jeg bestemte meg for å bare se hva som skjedde videre, og den kom ganske langt tilbake en stund, men i de siste dagene så har det begynt å klø veldig der. Selve hodet på penisen klødde en stund, men nå er det stort sett bare ytterst på forhuden som klødde. Den virket mer rød den før, og det virket som det var litt 'mer' av den òg. Dessuten kunne den ikke trekkes så langt tilbake nå. Jeg har brukt såpe for å vaske der før en stund, som du tydeligvis ikke skal gjøre, men jeg tviler på at det skyldes bare det. Jeg lurer på om dette er noe som bør oppsøkes lege for, eller om det er noe som vil bare gå vekk med tiden, eventuelt hva det kan være.

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

 

De aller fleste guttebarn er født med trang forhud, men det er sjelden man behøver å gjøre noe med det. 

Når gutter er nyfødte, kan forhuden normalt ikke trekkes tilbake. Åpningen er akkurat så stor at gutten kan tisse. Dette er normalt, og man skal ikke prøve å trekke forhuden bakover. 

I løpet av puberteten vil forhuden utvide seg slik at de aller fleste gutter får helt normal forhud når de er ferdig med pubertetsutviklingen.

Man trenger altså ikke å behandle trang forhud hvis man ikke har noen plager med dette, men noen får ubehag ved samleie og ved onanering. Man kan også få problemer med å skylle og vaske penishodet, slik at man er mer utsatt for infeksjoner på penishodet som for eksempel soppinfeksjon. 

Siden det klør tenker jeg at det er en soppinfeksjon du har fått. Dette kan du enkelt behandle med Canesten salve. Denne får du kjøpt uten resept på apoteket. Sopp trives godt der det er fuktig og varmt, som bak en trang forhud. Om man vasker seg med såpe fjerner du de naturlige bakteriene som holder soppen i sjakk, da kan det fort bli en soppinfeksjon.

Det beste er å vaske seg med bare vann, eventuelt med litt uparfymert olje, som for eksempel babyolje. Om du føler at du må bruke såpe, finnes det intimsåpe som er beregnet for underlivet. 

Når det gjelder den trange forhuden din, vil det nok gå seg til av seg selv. Uansett kan man leve helt fint med litt trang forhud. 

Det er ikke farlig å ha sex med trang forhud og heller ikke noe problem å bruke kondom. Så lenge du passer på å rulle kondomet helt ned på roten, vil ikke det at forhuden din er litt trang ha noe å si for hvor godt kondomet sitter.

Selv om du ikke klarer å trekke forhuden bak penishodet når den er stiv, vil du kunne ha like god sex som om du klarte det.

Håper dette var til hjelp for deg!

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 24.5.2020

Oppdatert: 24.5.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål