Spørsmål og svar

Hvorfor er ferske råvarer bedre enn ikke-ferske?

Gutt, 18

Hei, jeg lurer på hvorfor på matprogrammer på TV og brosjyrer om kosthold blir fokusert på "ferske råvarer" som del av å ha god helse? 2 eksempler på årsaken til spørsmålet mitt: Eks 1: I butikken fant jeg hermetisert frukt i sukkerlake. Der hvor man kan lese "ingredienser" sto det kun listet aprikos, vann og sukker. Ingen E-stoffer. Ikke bare var det godt - fantastisk holdbarhet også! Eks 2: Leste på baksiden av en posesuppe og det står riktignok ikke kun tomater og makaroni, men noe direkte usunt og fælt for kroppen fant jeg ikke? Et E-stoff var listet -> googlet -> "naturlig stoff frembrakt kjemisk - ikke kjent skadevirkning" fra EUs nettside Dette var rema 1000 - ikke fra en lite kjent butikk med lur importmetode fra et land i Asia med forfalsket informasjon Annet enn at det har litt mer "schvung" over seg å påpeke at noe er laget med "ferske råvarer rett fra gården", skjønner jeg ikke helt greia? Har jeg et poeng eller er det noe jeg har misforstått? Takk for svar på forhånd!

Svar

Hei!

Det er et godt spørsmål du stiller. Det er bra du er kritisk til informasjon om kosthold, og ønsker å sjekke det opp nærmere før du lar deg overbevise.

Det er nok flere grunner til at man bruker begrepet "ferske råvarer" som noe veldig positivt. For det første har det som du sier "schvung", det høres bra og forfriskende ut, noe som selger. Men det er også sånn at det ofte kan være et sunnhetstegn at maten er laget på ferske råvarer. Det kommer veldig an på hva man snakker om, her er noen eksempler:

  • Når det gjelder grønnsaker, frukt og bær, så er det like sunt å spise frosne som ferske. Når man fryser det ned umiddelbart etter innhøsting, så bevares næringsstoffene godt. Mange synes imidlertid det smaker bedre med ferske grønnsaker, kontra de som er frosset og kan bli litt mer vasne når de tines opp. Hermetisk aprikos ligger i sukkerlake, dette er altså mindre sunt enn fersk aprikos, da man slipper det ekstra sukkeret som er tilsatt laken.

  • I posesupper/gryteretter o.l. så er det ofte tilsatt mye salt for å bevare holdbarheten lenge. Salt i store mengder vet vi er veldig negativt for helsa. Nordmenn får i seg dobbelt så mye salt som det vi skal, og det er ikke bra. Ved å velge ferske råvarer fremover halvfabrikater (posesauser o.l.) så slipper man en del av saltet. Den største kilden til salt i norsk kosthold er nemlig halvfabrikat.

  • Mange synes det smaker bedre med ferske råvarer kontra f.eks. kjøtt og grønnsaker som er tørket for å kunne oppbevares i en pose (gryterett f.eks.). Eller hvis man kjøper en frossenpizza, så synes mange det smaker bedre med en hjemmelaget pizza hvor fyllet ikke har vært frosset.

Du har helt rett i at e-stoffer stort sett ikke er farlig, men kun naturlige stoffer som er unyttet på grunn av deres egenskaper i farge, konsistens eller holdbarhet. Det er ikke e-stoffene som er problemet når det kommer til halvfabrikat. Det er som regel saltmengden og at det er mindre næringsstoffer når man bruker posesuppe o.l. fremfor å lage det selv. Men som sagt, når det kommer til frossen bær, frukt og grønnsaker så er det like sunt.

Vennlig hilsen

klinisk ernæringsfysiolog, for ung.no

Besvart: 24.5.2020

Oppdatert: 24.5.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål