Spørsmål og svar

Sliter med helseangst, er redd for smitte av rabies av flaggermus

Jente, 20

Hei. Jeg er en person som sliter mye med å være engstelig for sykdom og helsen min generelt. For ikke lenge siden var jeg ute, og så plutselig var det noe som fløy nesten rett i hodet mitt/rett ved siden. Kjente det litt, og skvatt godt. Jeg så ikke hva det var som fløy, og etter dette skjedde har jeg vært redd for at det kan ha vært en flaggermus som evnt kan ha hatt med seg rabies-smitte og fått smittet meg. Dette er sikkert overreagering, men jeg klarer ikke legge fra meg tanken. Er dette noe jeg bør høre med lege om, eller hva tenker dere om dette? Takk for svar.

Svar

Hei jente 20.

Nei, du trenger nok hverken bekymre deg, eller snakke med lege om rabies. Rabies er en sjelden sykdom i Norge. Sist noen ble smittet av rabies i Norge, var over 200 år siden i 1815. Rabies ble nylig aktuelt da en norsk person ble smittet i utlandet, og døde av sykdommen i Norge.

Rabies finnes i spytt hos dyr som har sykdommen. For å smitten må man da bites slik at bakterien kan komme seg inn i kroppen din. Om du ble bitt av flaggermusen ville du merket det.

Videre er det sjeldent av flaggermusbitt fører til rabies, dette har bare skjedd 4 ganger i europa gjennom historien så vidt vi vet, og alle tilfellene var i østeuropa. Så selv om du hadde blitt bitt, er fortsatt risikoen minimal.

Dette kan du nok ta helt med ro.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 27.5.2020

Oppdatert: 27.5.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål