Spørsmål og svar

Hvilke yrker kan jeg ikke ha med epilepsi?

Jente, 15

Hei! Jeg ble i juni 2019 diagnosert med epilepsi, etter et stort anfall jeg hadde på skolen. Det har nå snart gått et år, og jeg går på medisiner som har null effekt. Har byttet medisin 2 ganger, og venter på min 3. gang. Jeg er utrolig urolig for hvordan fremtiden min kommer til å se ut, når det både kommer til yrker og førekort. Jeg går nå i juni ut av ungdomsskolen, med et snitt på rundt 5,5. Jeg har søkt studie, og er veldig usikker på hvilke yrker jeg kan bli, om jeg har aktiv epilepsi. Prøvde å lese meg opp på dette, men fant bare der det stod noe om pilot, noe jeg derimot ikke vil bli. Så lurer da om dere ver hvilke yrker jeg IKKE kan bli med epilepsi som diagnose. Og er det slik at jeg må være anfallsfri i 1 år for å få lappen? Elsker denne nettsiden, da man får utrolig mange fine svar og tips. Er ikke første gang jeg har brukt ung.no, og håper virkelig på svar:)

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

 

Huff, jeg forstår at dette både er slitsomt og frusterende for deg! Jeg vet ikke om jeg kan gi deg et helt uttømmende svar på dette, altså jeg kan ikke skrive om absolutt alle yrker, i svaret mitt her på ung.no  Men jeg kan skrive litt om hva en bør tenke på ved utdanning når en har epilepsi.

For det første er det jo store forskjeller innenfor den store gruppen av epilepsi-sykdommer. Så dette vil avhenge litt utfra hvordan akkurat DU har det. Når man vært anfallsfri lenge, og legene tenker det er stabilt fremover, kan det hende man kan få lov til mer enn andre som har oftere anfall. Akkurat nå har du ikke kontroll på anfallene, og har ikke funnet en medisin som hjelper deg, men det kommer du til å få. 

Det finnes det en del yrkesrestriksjoner, når man har epilepsi og man kan ikke ha førerkort når man har anfall. Etter anfallsfrihet i minst ett år kan man få helseattest for førerkort i gruppe 1 (inkl. personbil).

Det fins noen yrker som ikke er lov for de med epilepsi - f eks Politi. Personer med  epilepsi kan ikke utøve et yrke som gir risiko for personskader dersom et anfall skulle opptre.  Man kan for eksempel ikke bli flyger som du vet, og som du heldigvis heller ikke ønsker å bli. 

Personer med epilepsi bør heller ikke betjene verktøy eller maskiner eller ha annet arbeid der risikoen for å skade seg eller andre ved anfall er stor. Derfor er helsekravene strenge for eksempel for sjøfolk eller jernbaneansatte med sikkerhetstjeneste. Det er vanlig å bli fritatt for militærtjeneste dersom du har epilepsi.

Jeg vet ikke om alle yrker, og heller ikke OM det fins en oversikt her. Du kan evt høre med studieveileder på skolen din, eller høre med Epilepsi-forbundet (på nett/telefon). De vet kanskje mer. 

Det er også viktig å tenke på at de fleste av medisinene som brukes mot epilepsi, kan forårsake søvnighet og konsentrasjonsvansker. Yrker som krever høy oppmerksomhet og raske reaksjoner, kan det derfor være fornuftig å unngå.

Generelt bør du vurdere om du ikke skal utdanne deg til yrker der du trenger førerkort - siden dette KAN bli inndradd HVIS du får anfall. (F eks sjåfør, kjørelærer, ambulanse-arbeider, styrmann, kaptein, osv). Også det å betjene tunge maskiner kan være begrenset ved epilepsi.Epilepsi og bilkjøring kan være en farlig kombinasjon. Dersom du kjører bil og får anfall, er risikoen stor for at du påfører deg selv eller andre skader.

Ved aktiv epilepsi er helsekrav til førerkort ikke oppfylt. Når anfallene er under kontroll, kan helseattest likevel gis, dersom spesifikke krav om anfallsfrihet, legevurdering og behandling er oppfylt.

Når du har vært anfallsfri i minst ett år, kan du spørre legen din om å få helseattest for førerkort i gruppe 1. Denne gruppen omfatter lettere klasser motorvogner (mopeder, motorsykler, personbiler, beltekjøretøy og traktorer). Dersom du behandles med et antiepileptikum, må behandlingen være i en stabil fase. 

Alle medisiner som brukes mot epilepsi, kan medføre bivirkninger som påvirker oppmerksomheten, for eksempel søvnighet. Men, etter å ha brukt samme medisin i samme dose over lengre tid og hatt god effekt av denne, vil kjøreevnen ofte ikke være påvirket.

For førerkort gruppe 2 og 3 (lastebil, minibuss, buss, drosje og utrykningskjøretøy) er det strengere krav ved epilepsi: Anfall må ikke ha forekommet, og medisiner som forebygger anfall skal ikke ha vært i bruk eller ansett nødvendig, de siste 10 årene.

Jeg vil råde deg til å skrive en liste over de yrkene du kunne tenke deg, og så undersøke med utdanningsstedene for hvert av disse yrkene, hvordan dette er. 

For noen yrker (og for førerkortet) er det en grense på anfallsfrihet på 5/10 år. Så når ting blir stabile hos deg, kan dette også åpne for en del ting. Dette avhenger av forhold hos akkurat deg, så her kan du høre med fastlegen din etterhvert. 

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 30.5.2020

Oppdatert: 30.5.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål