Hva er den lille klumpen jeg har på forhuden?
Gutt, 15
Hei, jeg har en klump på størrelsen av en ert på tuppen av forhuden min. Jeg begynner å bli litt bekymret fordi jeg prøvde å stikke hull i den men det kom bare blod ut og etter det ble litt av den en sånn lilla-sort farge. Noen ideer om hva det kan være?
Svar
Hei!
Det er ikke så lett å svare deg helt konkret på dette fordi det er over nettet og ikke mulig for meg å undersøke eller stille deg spørsmål.
Samtidig kan jeg si noe om hva som er normalt å oppleve.
De fleste gutter har små talgkjertler på huden rundt penis, testikler og forhuden. Dette er som små kuler/klumper som er der for å smøre huden. Det er helt normalt.
Noen kan oppleve at disse klumpene blir mer hovne i perioder og da er det lett å pirke på disse eller forsøke å klemme ut innholdet. Forsøk å ikke gjøre dette fordi det er bedre at kroppen ordner opp selv og oftest går dette over uten å måtte gjøre noe.
Årsaken til at klumpen nå er mer lilla/svart i fargen kan komme av at blodet som er igjen etter at du stakk er oksygenfattig og derfor får en mørkere farge. Dette er ikke farlig, men nesten som når man får et blåmerke i huden. Det er bittesmå blødninger som gjør at fargen bli slik.
Dersom du opplever at kulen plager deg eller du er bekymret vil jeg råde deg til å bestille en time hos din fastlege. Du kan også besøke helsestasjon for ungdom i din kommune.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 2.6.2020
Oppdatert: 2.6.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


