Ønsker ikke å ha mensensmerter, vil ikke ha mer kviser av p-piller heller.
Jente, 15
Hei jeg er en jente på 15 år, har hatt mensen siden 7.klasse og har lenge slitt med mensensmerter og store blødninger. Jeg har også lenge slitt med akne. Har tenkt på dette med p-piller, men har hørt at man kan slite enda mer med kviser osv som en bivirkning. Ønsker gjerne og ikke ha disse smertene i og med at det er noe som plager meg mye i hverdagen og hinder meg i å gjør mye av det jeg egentlig har lyst til. Samtidlig vil jeg jo ikke forverre disse kviseutbruddene. Finnes det piller mot akne som også hjelper på menstruasjon?
Svar
Hei
Jeg forstår at du har tenkt på om du bør starte med p-piller fordi du har mensensmerter og store blødninger, men du er bekymret for om du vil få mer kviser som bivirkning.
Kviser kan være en av bivirkningene ved p-piller, men det er faktisk slik at det er mange jenter som får hjelp mot kviser ved bruk av p-piller. Den eneste måten å finne ut hvordan det er for deg er å prøve. Bivirkningene er alltid verst i begynnelsen, og går som regel over i løpet av de 3 første månedene.
P-piller er et sikkert og godt prevensjonsmiddel som også vil hjelpe deg å regulere mensen og gjøre at du sannsynligvis vil få mindre mens smerter.
Diane er en p-pille som kan fungere godt mot både kviser og mensensmerter. De kan være bra for hudplager, men de pillene kan gi andre bivirkninger. Dette valget må sees i sammenheng med andre vurderinger på hva som kan være riktig prevensjonsmiddel for deg. Derfor må du ta kontakt med helsepersonell, enten helsestasjon for ungdom eller fastlegen din.
Lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 16.6.2020
Oppdatert: 16.6.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


