Har septate hymen, og ønsker å få den fjernet.
Jente, 15
Hei, jeg har septate hymen. Det vil si at jeg har en slags bro av hud foran åpningen der nede. Dette plager meg veldig spesielt når det kommer til tampong, er også svært bekymret for dette med sex for jeg vet at det kommer til å skje snart. Jeg har vært hos gynekolog en gang , men hun sa liksom bare sånn at jeg var for ung til at hun skulle begynne å fikle på det. Det har snart gått et år og jeg er så desperat i å få en normal skjede. Hva burde jeg gjøre? Jeg vil virkelig få fjernet den. Skal jeg dra tilbake å fortelle igjen at dette plager meg og at jeg vil få den vekk. Jeg vet hvordan den fjernes og har gjort mye research og det er virkelig det eneste jeg vil.
Svar
Hei
Ja, jeg synes du bør dra tilbake og si at du ønsker å få fjernet dette.
Gynekologen bør høre på hva du mener om saken og tillegge dette mye vekt. (Så lenge det medisinsk sett er forsvarlig å fjerne dette, hvilket det virker som det er).
Hvis du får problemer med gynekologen, kan du enten be fastlegen henvise deg til annen gynekolog. Eller du kan selv oppsøke privat gynekolog (men det koster mer).
Du kan kanskje også alliere deg med moren/foreldrene dine, så de kan støtte deg overfor gynekologen.
Jeg legger ved en lenke om helsepersonells taushetsplikt. Ikke fordi dette gjelder taushetsplikt, men det står noe viktig der om aldersgrenser og helse, som kanskje angår saken din. Du er 15 år, og nærmer deg altså 16. Da skal meiningen din tillegges mer vekt.
Alt godt, håper det ordner seg!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 15.6.2020
Oppdatert: 15.6.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

