Spørsmål og svar

Hvor farlig er det å refleksjoner fra sol eller projektor rett i øyet?

Gutt, 20

Hvor farlig er det å få refleksjoner fra enten solen eller projektor rett i øyet i cirka tre sekunder eller mindre ? Dette kan vel ikke være farlig, for da kunne man vel ikke hatt projektorer i møterom? Har mye angst for helsa, så kan oppleve en del innbilte smerter tror jeg. men var nylig hos øyelege og alt var fint, men så skjedde det med sol/projektor etterpå, men det kan vel umulig være farlig, da ville vel «alle» hatt synsskader ? :) fint om dette svaret ikke legges ut men at jeg kan søke d frem , hvis d er mulig

Svar

Hei Gutt 20

Sterkt lys over tid rett i øyet kan være skadelig, og hvis man stirrer rett på sola eller rett i projektorlys over tid kan det skade øyet eller synet. Men 3 sekunder er ikke farlig, og hvis du selv ikke merker noen endring er det nok gått helt fint. Vi er heldigvis utstyrt med reflekser som gjør at vi automatisk snur oss vekk når lys blir så sterkt at det blir ubehagelig. 

Hvis du utsettes for sterkt lys og merker at du får vondt i øynene eller at synet ditt blir påvirket i ettertid vil jeg anbefale deg å oppsøke lege for en sjekk. 

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på. Jeg ønsker deg alt godt og lykke til! Jeg har også ordnet så det bare er du som ser svaret. 

Vennlig hilsen legen

Besvart: 16.6.2020

Oppdatert: 16.6.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål