Hvorfor har vi lekser?
Gutt, 13
Hei. Jeg lurer på hvorfor vi har lekser? Når vi er ferdige med skoledagen så er jo skolen slutt å vi elever har fritid. Det er jo bare rart!!
Svar
Hei!
Dette er et viktig spørsmål. Hvis skolen din gir lekser, så bør skolen tenke igjennom hva en lekse skal brukes til. Dette kan gjerne elevene være med på å diskutere, gjennom elevrådet, for eksempel. Det finnes forskning om lekser, også - du kan lese mer på https://sokeresultat.udir.no/?query=lekser.
Lekser bør gi elevene mulighet til å øve på noe de allerede har lært om, slik at kunnskapen brukes nok til at det blir "sittende" i hodet. Dette er ofte målet for matematikklekser, for eksempel.
Lekser kan også være å øve til prøver. En prøve skal teste hva elevene har lært, og hvor godt de har lært noe.
Lekser kan også være å fullføre påbegynte skoleoppgaver, som foreksempel en fordypningsoppgave i et fag, en reklameplakat i engelskfaget, eller en stil, fordi det ikke har blitt nok tid til alt på skolen til "siste finish".
Pugging av gloser i engelsk og andre språk, er en vanlig lekse.
Og lekser kan også være å forberede seg til et nytt tema på skolen, ved at lærer ber elevene se en video eller lese en tekst om temaet, og skrive ned spørsmål som de kan stille i neste time.
Lekser skal være slik at elevene kan mestre dem, og slik at det ikke blir for mye å gjøre. Lærerne bør spre arbeidet jevnt utover ukene, og hjelpe elevene på en god måte.
Elevene er kanskje på skolen 6 timer pr. dag i gjennomsnitt? En vanlig arbeidsdag for en voksen er 7,5 timer (pluss lunsj), og det kan jo være "rimelig" å tenke at tid på lekser ikke skal overskride dette.
Noen skoler har lengre dager og "studietid", slik at mesteparten av elevarbeidet blir gjort på skolen, eller de har leksehjelp, og da kan elevene være på skolen og få hjelp mens de gjør oppgavene.
Ta opp temaet når du starter på skolen igjen, og få temaet diskutert i elevrådet og med rektor/lærerne. Kanskje kan dere elever få være med på å bestemme hvordan dette skal gjøres!
Lykke til, og god sommer!
Vennlig hilsen lærer/rådgiver, ungdomsskole, ung.no
Besvart: 30.6.2020
Oppdatert: 30.6.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
