Er man beskyttet av p-piller, etter pause på 7 dager for å få mensen?
Jente, 16
Hei, jeg har startet på p piller for 3 mnd siden, jeg hoppet over mensen 2 ganger og hadde det etter 3 brette, jeg hadde mensen i 4 dager og startet på pillene igjen etter 6 dager pause. 1-2 dager etterpå hadde jeg sex med typen for første gang. Jeg hadde tatt 2 pille den dagen etter den pillefri uken. Jeg tar pillen på ca samme tidspunkt hver dag. Er det sjanse for at jeg kan bli gravid? Han kom inni meg 2 ganger ( 2 runder). Jeg har gått på pillene en stund rundt 3 mnd og tar de til riktig tid. Er man beskyttet selvom jeg hadde 6 dager pause å startet igjen på den 7 dagen og hadde samleie dagen etter? Går det bra om jeg hopper over mensen igjen eller burde jeg vente å se om jeg får mensen for å være sikker på at det ikke er noe graviditet?
Svar
Hei jente 16 år!
Ja, når du bruker p-piller og tar de hver dag til omtrent samme tid, er du beskyttet hele tiden, også i den uka du ikke tar piller og når du starter på neste brett. De som har pause mellom hvert brett, er også beskyttet hele tiden.
Det er helt greit at du fortsetter å hoppe over mensen. P-pillene gir deg god beskyttelse og du trenger ikke ta pause mellom hvert brett bare for å se om du får mensen. Du kan hoppe over etter to - tre brett, eller ta en pause dersom du får en blødning allikevel.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 10.7.2020
Oppdatert: 10.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål