De indre kjønnsleppene henger litt nedefor de ytre. Er det normalt?
Jente, 14
Hei! Jeg er veldig uskikker på vaginaen min. Når jeg går med bikini kan man liksom se at de indre stikker ut veldig tydelig. Jeg har vært usikker på den siden jeg var 12 og jeg sluttet å dusje på skolen pga den. Jeg lurer på om hva jeg kan gjøre for å slutte å bry meg så mye, bli glad i den og slutte å være så usikker på den. Jeg lurer også på om man har lik som moren sin og søsteren sin sånn at jeg kan snakke med dem om det. Takk!
Svar
Hei, jente 14 år
Det er ganske vanlig at de indre kjønnsleppne henger nedenfor de ytre kjønnsleppene. Dette har ikke noe med selve vaginaen din å gjøre. Vaginaen er det hulrommet/røret du har opp i underlivet.
De som har indre kjønnslepper som synes kan kamuflere det med hår hvis de opplever det som plagsomt. Hvis du barberer deg nedentil så la det være igjen hår på kanten der slimhuden begynner. Det er også bra for underlivet. Håret beskytter området med slimhud så det ikke kommer inn rusk og støv.
Hvordan du ser ut nedentil er genetisk styrt, altså arvelig. Det er derfor godt mulig at søsteren og/eller moren din er lik deg. Du kan trygt snakke med de om dette.
Hos de aller fleste jenter så er det litt synlig gjennom bikinitrusa at vi har kjønnslepper og hår. De jentene som ikke har det har gjerne barbert bort alt håret eller ikke fått særlig hårvekst ennå.
Legger ved en artikkel om kjønnslepper som du bør se på.
Lykke til videre og god sommer :-)
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 11.7.2020
Oppdatert: 11.7.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
