Spørsmål og svar

Sendte nudes til en jeg ikke vet hvem er og hun tok skjermbilde

Gutt, 13

Jeg sendte nudes til en jeg ikke vet hvem er og hun tok skjermbilde og nå er jeg livredd for at hun skal dele det! Hva skal jeg gjøre!?

Svar

Hei

Så kjipt at du opplever dette!

Det er ikke lov til å ta skjermbilde uten at dere er enige om dette. det betyr at bildet hun har av deg er ulovlig for henne å ha. Siden du er under 18 år og i Åfølge norsk lov regnes som barn er det ekstra alvorlig. A ha nakenbilde av barn på mobilen er ulovlig og alvorlig. 

Så det du kan gjøre er å sende henne en melding hvor du skriver at du ønsker at hun skal slette bildet, og at dersom hun ikke gjør det kommer du til å kontakte politiet.

Ta screenshot av chatten og av brukernavn og andre ting som kan brukes som bevis dersom du har behov for dette. 

Jeg anbefaler deg veldig å snakke med en voksen du stoler på, sånn at du kan få hjelp og støtte. 

Fortell det til de hjemme, de vil ofte gjerne hjelpe deg bare de får vite hva som foregår. Dere kan kontakte politiet på 02800 og be om å få snakke med noen om situasjonen du er i. Dette kan du i første omgang gjøre anonymt, dersom du ønsker det.

For noen kan det at de får en telefon fra politiet være nok til at de forstår alvoret og slutter å plage den andre.

Håper dette ordner seg for deg på best mulig måte!

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier i ung.no

Besvart: 15.7.2020

Oppdatert: 15.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål