Spørsmål og svar

hadde sex igår, kan jeg ha blitt gravid?

Jente, 17

Hei. Så jeg var på en fest i går og endte opp med å ha sex med en fyr. Jeg går egentlig på p-piller, men tar de veldig uregelmessig og er ofte jeg glemmer å ta de flere dager i strekk, sånn som igår. Tar de alltid på forskjellige tidspunkt og har ikke tenkt så mye over det før siden jeg bruker de egt pga mensen, og hvis jeg har sex så pleier jeg egentlig å bruke kondom. Vi brukte ikke kondom i går, og jeg er usikker på om han kom inni meg siden jeg var veldig full. Er det noen sjanse for at jeg kan ha blitt gravid?

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

 

Så lenge du roter så mye med p-pillene dine, og ikke tar de til samme tidspunk, er det stor fare for graviditet, Jeg vi derfor anbefale deg å ta nødprevensjon så raskt som mulig.

Nødprevensjon gir mindre sjanse for graviditet. Pillen må tas så tidlig som mulig, helst med én gang etter samleiet.

Norlevo fås kjøpt uten resept på apotek og må tas innen 72 timer (3 døgn). Det er ingen aldersgrense på apoteket. Noen butikker og bensinstasjoner selger også nødprevensjon, og utenom apotek er det satt en 18-årsgrense på kjøp. Følg bruksanvisningen som følger med i esken.

Det finnes også en nødprevensjon som kan virke innen 120 timer (eller 5 døgn). Denne heter Ellaone. Dersom det har gått mer enn 48 timer etter det ubeskyttede samleiet, anbefales denne typen nødprevensjon.

Neste menstruasjon kan komme litt tidligere eller litt senere enn forventet. Det er også vanlig å få blødningsforstyrrelser etter bruk av nødprevensjon.

Nødprevensjon forhindrer ikke alltid svangerskap, så du må derfor ta derfor en graviditetstest hvis det går mer enn 2 uker over forventet mens.

Hvis du bruker kondom som eneste beskyttelse mot graviditet, anbefaler vi at du har nødprevensjon liggende tilgjengelig hjemme i tilfelle det skjer en feil ved bruk av kondom.

Hvis det er svært viktig å ikke bli gravid er det også mulig å sette inn en kobberspiral i livmoren som nødprevensjon. Kobberspiral kan settes inn innen 120 timer (eller 5 døgn) etter samleiet og har tilnærmet 100 % effekt mot graviditet. Om du ønsker å beholde spiralen har du dessuten prevensjon som varer i 5 år. Lege eller jordmor kan sette inn kobberspiral.

Jeg vil også råde deg til å vurdere p-stav eller hormonspiral videre. Da er du beskyttet hele tiden og behøver ikke å huske å ta en p-pille hver dag :-)

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 20.7.2020

Oppdatert: 20.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål