Spørsmål og svar

Kan jeg være gravid?

Jente, 19

Heeei! :) Jeg har gått på p-piller en måned (28 piller på brett) , også hadde Jeg min «sukkertabletter» uke (de siste hvite tablettene på mitt første brett). Da fikk jeg mensen (noe jeg pleier å få). Under den uka hadde jeg også sex (mens jeg hadde mensen) uten Beskyttelse. Jeg hadde fremdeles mensen to dager etter natta jeg hadde sex, men jeg føler meg trøtt og har vondt i magen :( Er jeg gravid er vel egt det store spørsmålet? Mvh Jente 19 :)

Svar

Hei!

Så flott at du har begynt på p-piller når du er seksuelt aktiv! 

Så lenge du har tatt alle de hormonholdige pillene på brettet, er du beskyttet mot graviditet når du er i uken med sukkerpiller. Selv om du har blødning er du beskyttet mot graviditet.

For å være sikker på at du ikke er gravid kan du ta en graviditetstest. Den kan du tidligst ta 3 uker etter samleiet. Du kan ta gratis graviditetstest på helsestasjon for ungdom der du bor. 

At du er trøtt og har vondt i magen kan ha andre årsaker enn graviditet. Du kan ta kontakt med fastlegen din for å ta en prat om det. 

Jeg håper dette var til hjelp for deg! 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 20.7.2020

Oppdatert: 20.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål