Jente 19 år! Jeg har begynt på minipiller og har hatt mensen i 2 uker.
Jente, 19
Hei! Jeg begynte på minipillen conludag for én måned siden for å forhåpentligvis kunne slippe mensen delvis eller helt da jeg snart skal inn i militæret. Men så har det seg sånn at jeg har hatt mensen nå i ca. 2 uker - er dette normalt, og kommer det til å gi seg etterhvert? Har blødd mindre enn vanlig, men er likevel slitsomt å ha mensen så lenge. Men burde jeg fortsette å ta dem og se hva som skjer, eller funker rett og slett ikke conludagpillene for meg?
Svar
Hei!
En del kvinner vil oppleve mellomblødninger som en uholdbar bivirkning av minipiller.
Du kan fortsette med pillene en liten stund til og se om det endrer seg.
Om blødningene ikke opphører, vil jeg anbefale deg å heller prøve kombinasjonspiller (østrogen og gestagen). Her finnes det mange typer å velge mellom. De som anbefales hyppigst er Loette, Microgynon eller Oralcon.
Ønsker du spesielt å ha p-piller uten østrogen, kan det å bytte til gestagen p-piller kanskje hjelpe.
Du kan ellers velge å få satt inn hormonspiral. Den kan du ha inne i 5 år. Den gir oftest lite blødning og mange blir helt blødningsfrie etter hvert.
Jeg legger ved noen artikler som du også kan lese.
Ønsker deg lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 31.7.2020
Oppdatert: 31.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål