Spørsmål og svar

Jeg er redd for at corona skal spre seg til kommunen min

Jente, 20

Hei. Jeg er kjemperedd for å få coronaviruset. Jeg leste på vg at coronaviruset i Norge har begynt å stige igjen. Det er en del kommuner i Norge som har fått stigende smitteantall for coronaviruset og jeg er kjemperedd dette skal spre seg til den kommunen jeg bor i! Jeg er kjemperedd det så mye smitte at skoler og barnehagen må stenges igjen slik at vi må være hjemme igjen! Jeg trenger hjelp fort! Blir gal og stresset av dette!

Svar

Hei jente 20,

Jeg forstår godt at du er bekymret. Smitten kommer gjerne i bølger, før man til slutt får kontroll på den igjen, og det kan nok være vi må belage oss på flere slike bølger. Situasjonen følges nøye av folkehelseinstituttet, helsevesenet og statsapparatet, og det blir løpende vurdert hvilke tiltak man skal gjøre for å dempe disse utbruddene mest mulig. 

Det er ikke sikkert at skoler og barnehager må stenges igjen i denne omgangen, det spørs litt på hvordan det utvikler seg videre, og hvor flinke vi alle er til å overholde smittevernet.

Det er naturlig å være redd. Covid-19 er jo en farlig sykdom, men samtidig er smittetallet relativt lavt i Norge i skrivende stund. Så lenge man følger smittevernrådene med å begrense kontakt med andre og spriter hender godt, er man relativt trygg. 

For å se mer om gjeldende korona-råd som hjelper deg holde deg tryggest mulig kan du sjekke FHI sine nettsider

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 11.8.2020

Oppdatert: 11.8.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål