Spørsmål og svar

Jeg liker en gutt, hva gjør jeg?

Jente, 13

Hei! Jeg har en kompis, vi kan kalle han for Lasse. Jeg var sammen med han for noen år siden og nå har jeg begynt å like han igjen.Han er 1 år eldre enn meg så nå som jeg er på ungdomsskolen får jeg se han oftere. Men, vi chatter mye og snakker sammen på videochat og sånt, men jeg vil henge med han i virkeligheten. Og jeg liker han veldig godt så jeg har lyst til å kysse han. Jeg vet jo da ikke hvordan jeg skal gå frem og hvordan jeg skal gjøre det...har du noen tips?

Svar

Hei

Jeg skjønner veldig godt hvordan du har det. Å vite hvordan du skal gå frem for å få han du liker, er ikke alltid så lett. Forhåpentligvis kan mine tips hjelpe deg. 

Når vi mennesker er forelska pleier vi å speile den vi liker. Vi hermer etter deres kroppsspråk, toneleie og det de sier. Kanskje du kan prøve det på Snapchat og eller videosamtale?

 

Les deg gjerne litt opp på hva slags kroppsspråk forelskede sender ut. Deretter kan du prøve å herme etter noen av de tegnene. Her er for eksempel en artikkel som tar for seg noen tegn: https://www.nettavisen.no/nyheter/kroppsspraket-som-avslorer-deg/1796365.html

Prøv og ta initiativ til at dere skal møtes bare dere to. Dersom han liker deg, vil han mest sannsynlig bli veldig glad for at du spør og bli med. Du kan for eksempel foreslå at dere skal øve skole sammen? Eventuelt så kan du invitere ham med på noe actionfylt. Forskning viser faktisk at man knytter sterkere bånd til andre, dersom man opplever aktiviteter sammen som fremkaller adrenalin. For eksempel en klatrepark eller en skrekkfilm

Hvis du trenger tips til spesifikt hvordan gå frem for et kyss, vil jeg anbefale deg å lese artikkelen under her kalt "Kyss!"

Lykke til!

Hilsen ungdomsredaksjonen, Ung.no

Besvart: 27.8.2020

Oppdatert: 27.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål