Går helse- og oppvekst, hvordan kan jeg begynne på medisin?
Jente, 17
Jeg går helse og oppvekst og får 5 i snitt, hvordan kan jeg komme meg inn på medisin?
Svar
Hei
Det er ikke umulig å komme inn på medisin hvis du går helse- og oppvekst, men det er en ekstra vei å gå. Du kan lese om å bli lege i denne artikkelen vi har skrevet.
Kort fortalt trenger du generell studiekompetanse, som du får hvis du velger å ta påbygg til generell studiekompetanse. Men i tillegg til studiekompetanse, trenger du å ha tatt fagene R1-matte (eller S1+S2), fysikk 1 og kjemi 1+2.
Disse fagene får du ikke tatt automatisk på utdanningsprogrammet ditt. Du kan høre med skolen din om muligheten til å få tatt i hvert fall noen av disse fagene, men mest sannsynlig må du ta dem selv som privatist.
I tillegg er det sånn at du må ta dem som privatist mens du går på skolen, for å fortsatt kunne søke med førstegangsvitnemål.
Alternativet er å ikke søke med førstegangsvitnemål, men heller søke i ordinær kvote. Da kan du bruke litt tid også etter VGS på å få tatt de fagene du trenger, ta opp og forbedre karakterer hvis du trenger, og samle eventuelle tilleggspoeng og alderspoeng.
Dette er litt komplisert som du kanskje hører, så vi råder deg til å gå til rådgiver på skolen din og be om informasjon og veiledning til dette :) Lykke til!
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 12.9.2020
Oppdatert: 12.9.2020
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

