Spørsmål og svar

Tror dere det er noen fare for at jeg kan være gravid?

Jente, 19

Hei For ca en uke siden hadde jeg dessverre samleie uten beskyttelse. 4 dager senere begynte jeg å blø og det utviklet seg til å vare i nesten 5 dager. Jeg synes det virket som en vanlig mensen. Har egentlig alltid veldig regelmessig menstruasjon og skulle/skal etter planen ha neste mens 19.09. Skal jeg nå regne denne blødningen som mensen og beregne ny syklus ut i fra denne datoen? Tror dere det er noen fare for at jeg kan være gravid? Hilsen Stresset jente (19)

Svar

Hei

Det er dessverre vanskelig å gi deg et helt sikkert svar på spørsmålet ditt. Om du opplevde denne blødningen som en vanlig mensen, så var det mest sannsynlig det. Om mensen din likevel dukker opp rundt 19/9, så var nok dette en mellomblødning av annen årsak. Noen opplever å få en blødning rundt tiden for eggløsning, men denne er mindre enn en vanlig mens. Blødninger utenom mensen kan også skyldes en seksuelt overførbar infeksjon som f.eks. klamydia. Om du har hatt ny partnere eller aldri sjekket deg for dette kan det være greit å gjøre.

Siden dere hadde ubeskyttet samleie, er det jo en viss mulighet for at du kan være gravid. Om blødningen din var en menstruasjon er muligheten liten, men jeg tenker likevel at det kan være lurt å ta en graviditetstest ca 2-3 uker etter det aktuelle samleiet for at du skal få et helt sikkert svar. 

Vennlig hilsen jordmor, ung.no

Besvart: 11.9.2020

Oppdatert: 11.9.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål