Angrer på valg. Går helsefag, men ville hatt realfag. Tips?
Jente, 17
Hei, jeg går nå vg2 helsefagarbeider med studiekompetanse. Jeg har funnet ut at jeg ikke vil bli helsefagarbeider men lektor, og er litt i tvil og jeg vil trives bedre på barne og ungdomsarbeider og så ta påbygg etter det. Jeg angrer litt på at jeg ikke søkte studiespesialisering fordi jeg har lyst på realfagene. Har dere noen tips til hva jeg kan gjøre?
Svar
Hei
Du er nå på god vei til å få studiekompetanse da du går vg2 helsefagarbeider med studiekompetanse. Får du til dette med å gå vg2 barn og ungdomsarbeider da du sikkert følger et annet løp nå som gir studiekompetanse? Du bør sjekke dette da du sikkert har hatt litt annet opplegg på helse og oppvekst vg1 da dere går det 3 årige løpet. Sjekk uansett dette før du evt bytter. Det er ikke helt det samme å gå vg1 Helse og oppvekst, så barne og ungdom vg2 og påbygg vg3.
Du sier du vil bli lektor. Vil du bli lektor med realfag i og med du ønsker å ta realfagene? Da kan du i isåfall ta realfag etter at du har fått studiekompetanse.
Du kan bli lektor innen mange andre fag som du ikke må ha realfag for å komme inn på. Da må du dokumentere gjennomsnittskarakter 3 eller bedre i norsk (393 timer) og gjennomsnittskarakter 4 eller bedre i matematikk (224 timer) og minst 35 skolepoeng. Du dekker også karakterkravet i matematikk hvis du har bestått ett av følgende programfag: S1, S2, R1 eller R2.
Lykke til!
Rådgiver vgs
Besvart: 11.9.2020
Oppdatert: 11.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

