Veterinærstudier i Polen
Jente, 16
Hei. Jeg er jente på 16 år som har lyst å bli veterinær. I 10 hadde jeg snittet på 4.5 og tror ikke snittet mitt kommer til å være over 5,3 når jeg går ut av videregående skole... Har hørt at det kan være enklere å komme seg inn på studie i utlandet, men jeg er ikke god i engelsk. Jeg er Polsk og lurer på om det går an at jeg studerer i Polen på polsk, som en norsk student. Eller er da studie vanskeligere/ikke godkjent i Norge? Tusen takk for svar på forhånd.
Svar
Hei
Dette gjelder vedrørende veterinærstudier i Polen:
To læresteder har tilbud om utdanning på engelsk for internasjonale studenter. Opptakskravene er lavere enn til Norge og Norden, og du vil kunne motta lån og stipend fra Lånekassen for å dekke skolepengene.
Om utdanningen: Utdanningen er normert til fem og et halvt år (elleve semestre) og fører frem til tittelen Doctor of Veterinary Medicine (DVM).
To universiteter i Polen har tilbud om veterinærstudier på engelsk;
Warsaw University of Life Sciences og Wroclaw University of Environmental and Life Sciences
Opptakskrav:
Du må ha generell studiekompetanse for å søke. Begge skolene har opptaksprøve. Hvilke realfag du må ha finner du listet her:
For Warszawa anbefales det at du har tatt følgende fag fra videregående skole: Biologi 1 + 2, Kjemi 1 + 2. Søkerne blir tatt opp på grunnlag av en 1,5 times opptakstest i biologi og kjemi.
For å søke til Wroclaw må du ha fagene:
Matematikk R1 eller S1+2
Kjemi 1+2
Fysikk 1
Biologi 1+2
Biologi er ikke et absolutt krav, men vil komme på opptaksprøven. Har du full fordypning i biologi, vil du ikke trenge fordypning i fysikk.
Opptaksintervjuet vil bli holdt i Oslo i overgangen mai-juni. Temaene vil være kjemi, biologi og din motivasjon. Du vil få svar samme dag.
Slik søker du:
Universitetet i Wroclaw er representert et kontor her i Norge, EEC, det er hit du henvender deg når du skal søke. Til Warsaw University of Life Sciences søker du direkte til skolen.
Søknadsfrist:
Til Warszawa er fristen i slutten av april. Wroclaw har søknadsfrist midt i mai.
Lykke til!
Med vennlig hilsen
Viken fylkeskommune, Karrieretjenesten ved Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no
Besvart: 14.9.2020
Oppdatert: 14.9.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål