Kan det være at jeg har fått mensen?
Jente, 13
Hei! Jeg har oppdaget lenge, når jeg er f.eks. Er på do og ser i trusa, så kan det være sånne små svarte rusk blandet inn med utfloden, og så ser jeg om det er noe på tissen (rundt tissen, fast i kjønnleppene) og der kan det være litt større rusk som sitter på kjønnshårene. Jeg vet ikke hvorfor, men hva kan dette rusket være og hvor kommer det fra? Og hvordan skal man vite om man er på vei til å få mensen? Jeg bruker ikke bind fordi jeg har ikke fått det enda. Jeg har hatt utflod en stund (vet ikke hvor lenge, men over ett år) og nå oppdaget jeg noe litt rosa aktig i trusen (en liten tjukk stripe på kanten, bruker string truse) men kan det være mensen? Om ikke, hva da? Jeg har hatt oppblåst mage i det siste, men har ikke spist unormalt, så tror ikke det har noe med kostholdet å gjøre. Please svar så detaljert som mulig! Tusen takk, takk for meg, hihi
Svar
Hei
Jeg tror nok at de sorte ruskene du ser i utfloden din er blod, noe som betyr at du er helt i starten med å få mensen.
Mange unge jenter opplever at mensen er brun i starten. Dette er ikke farlig og skyldes at mengden blod som kommer ut fortsatt ikke er veldig stor, noe som gjør at den bruker litt tid på å renne ut. Under denne tiden vil det skje en nedbrytning av stoffene som finnes i blodet, og blodet blir derfor brunt. Selv om du ikke ser de store mengdene ennå, men bare små "rusk", er altså dette mensen din som er i ferd med å komme.
Dette vil ikke vare evig og du vil etterhvert oppleve at mengden blod som kommer når du har mensen blir større og dermed rødere. Men nøyaktig hvor lang tid dette vil ta i ditt tilfelle, kan jeg ikke svare på. Men den mensen du har nå er altså normal og ingenting å bekymre seg over.
Vennlig hilsen jordmor, ung.no
Besvart: 19.9.2020
Oppdatert: 19.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



