Spørsmål og svar

Hvordan blir jeg kvitt rift i anus?

Jente, 15

Hei, jeg har slitt litt med på en måte rift i anus, det er sårt å tørke etter do besøk og når jeg har litt hard bæsj å generelt bare viss jeg drar rompeballene fra verandre. Det har vært sånn ganske lenge å jeg er lei. Det går bort og kommer tilbake med en gang å lurer på hvordan jeg kan stoppe det.

Svar

Hei jente 15 år

Rift i endetarmen kalles for anal fissur av leger. De som har anal fissur kjenner som regel smerter når de har avføring på do, spesielt om avføringen er hard. 

Hovedbehandlingen mot anal fissur er å unngå hard avføring. Hvis avføringen er bløt vil ikke endetarmen bli utsatt for strekk hver gang man er på do. Da vil fissuren få mulighet til å tilhele.

For å unngå hard avføring bør man følge behandlingsrådene mot forstoppelse. Det vil si at man bør være fysisk aktiv, få i seg nok fiber (f eks 6 svisker hver dag) og drikke nok med vann.

Hvis man ikke kommer til mål med dette kan man også få resept på medisin hos fastlegen som gjør avføringen bløtere. Fastlegetimer er gratis når man er under 16 år gammel.

God bedring og lykke til!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 8.10.2020

Oppdatert: 8.10.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål