Liten rift i endetarmen etter hard bæsj, hva bør jeg gjøre?
Jente, 16
Hei jeg har et litt flaut spørsmål jeg har fått en liten rift ved rumpehulet da jeg hadde en hard bæsj den svir litt når jeg går på do i ettertid men ikke noe ikke har fått en liten dråpe blod etter avføring på papir men igjen er ikke veldig vondt har vært sånn i 2 dager og lurer på om det er farlig om det går over av seg selv og vis det gjør det hvor lenge bør det ta og hva kan jeg gjøre for å hjelpe det og gro
Svar
Hei jente 16 år
Dette hørtes ikke farlig ut og går normalt over av seg selv innen 2 uker. Det stemmer at du kan gjøre en del selv for å hjelpe det å gro.
Det beste du kan gjøre er å sørge for at avføringen ikke er så hard. Hvis avføringen er litt mykere vil det ikke oppstå like mye trykk mot riften i endetarmen når du er på do. For å mykgjøre avføringen er det lurt å drikke nok med vann (men ikke drikk kjempemye, det kan være farlig), spise nok fiberholdig mat (f eks svisker) og holde seg i aktivitet. Les mer om hvordan du kan unngå hard avføring her.
Masse god bedring og lykke til!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 15.8.2020
Oppdatert: 15.8.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
