Spørsmål og svar

Jeg har en liten kvise på en testikkel

Gutt, 19

Hei! Jeg har funnet et type prikk eller en liten kvise på Venstre testikkel. Den ligger på nedre delen av testikkelen. Føles ca 1-2mm i diameter stor. Det gjør ikke vondt og når jeg tar på huden over testikkelen kjenner jeg klart den ligger på testikkelen. jeg er litt bekymra for hva det kan være. Den føles ikke ut som det er koblet til bitestikkelen. Kan det være farlig? og bør jeg gå til lege? Kan man gå til ungdom helsestasjoner for at de sjekker det ut?

Svar

Hei

Så bra at du følger med på kroppen din, og tar tak i ting du lurer på.

Prikker eller kvise på en testikkel kan skyldes flere ting, og vanskelig å si for sikkert hva det er uten en undersøkelse.

Det kan godt være det er en kvise. Men om du oppdager nupper, prikker eller klumper på penis eller på testiklene, som du ikke har sett tidligere og vet hva er, kan det være greit å få det undersøkt. Du kan få det undersøkt hos fastlegen din eller hos helsestasjon for ungdom i nærheten av der du bor.

Det kan også være fint at du får det undersøkt av en lege for å utelukke at det ikke skyldes en seksuelt overførbar infeksjon (kjønnssykdom).

Hvis du har hatt ubeskyttet sex er det anbefalt at du tester deg for seksuelt overførbare infeksjoner (kjønnssykdommer), selv om du ikke har symptomer. Det er også anbefalt å teste seg ved partnerbytte. Både fastlege og helsestasjon for ungdom tilbyr gratis testing, veiledning og eventuell behandling (også behandlingen er gratis).

Legger ved flere artikler under, som du kan lese for mer informasjon.

Håper svaret var til hjelp. Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 11.10.2020

Oppdatert: 11.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål