Spørsmål og svar

Gått TIP og automasjon. Vil gå påbygg. Hvilke karakterer kommer på vitnemål

Gutt, 17

Hei, jeg har gått vg1 TiP og går nå Vg2 automasjon, men jeg føler ikke automasjon er noe for meg og vil heller gå påbygg til studiekompetanse for vg3. Det jeg lurer på er hvilkne karakterer fra vg1 og vg2 som kommer til å gjelde i karakteren jeg får i vg3 påbygg, når jeg får endelig vitnemål. Vet ikke hvordan karakterene osv funker når det kommer til påbygg. En venn som tok det sa noe om at karakterene fra tidligere blir slått sammen av noe slag eller noe lignende.

Svar

Hei

Det er mange karakterer fra vg1 og vg2 som blir stående på vitnemålet ditt. Det er alle fellesfag som er avsluttende. Fra TIP vg1 er det engelsk, naturfag, matematikk. Videre er det programfagene og YFF du hadde på TIP vg1. 

Fra vg2 automasjon så er samfunnsfag, programfagene på automasjon og YFF de karakterene som blir stående på vitnemålet. 

På påbygg vil du få norsk, gym, historie, matematikk, naturfag og et programfag som du velger som blir stående på vitnemålet ditt. Alle disse karakterene teller og regnes sammen for å finne snittet ditt for å søke høyere utdanning.

Lykke til!

Rådgiver vgs

Besvart: 13.10.2020

Oppdatert: 13.10.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål