Spørsmål og svar

Jeg har en sprekk i underleppa som ikke vil gro

Gutt, 16

Hadde et kutt i midten på underleppa når e våkna. Det klarer ikke å gro på grunn av at hver gang jeg åpner opp munnen min så sprekker det opp igjen, når jeg legger meg også. Det har holdt på slik i 2 uker nå. Slik er det når jeg spiser mat også, når jeg skal åpne munnen så åpner såre seg helt. Såret har heller ikke forbedret seg de 2 ukene

Svar

Hei

Det høres ikke godt ut å ha et sår på underleppe som ikke vil gro, og som sprekker opp igjen når du bruker munnen.

Nå på høsten så er det mange som opplever at huden og leppene lettere blir tørre og såre. Når du har tørre lepper så kan de lett sprekke opp.

Det du kan prøve er å smøre på et tykt lag med lepppomade før du legger deg om kvelden. Du kan også bruke vaselin. Smør også på et tynt lag jevnlig i løpet av dagen. Hvis du har tørre lepper så er det også lurt å få i seg nok vann eller annen væske i løpet av dagen.

Om dette ikke hjelper og såret ikke vil gro, så kan du gå til fastlegen din eller fastlege på helsestasjon for ungdom, for en vurdering.

Håper svaret var til hjelp! Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 24.10.2020

Oppdatert: 24.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål