Kan jeg ha skabb etter behandling?
Gutt, 18
Hei, samboeren min har hatt skabb, og jeg måtte da kjøpe nix krem og smøre meg inn osv (selvom jeg ikke hadde noe kløe) Dette var for ca 1måned siden jeg smørte meg inn, men nå har jeg begynt å klø konstant, mest om nettene. Og jeg har fått en del prikker og diverse. Har jeg skabb eller hva? Mvh, gutt 18
Svar
Hei gutt 18 år
Behandlingen med Nix-krem er ganske effektiv, og de fleste blir kvitt skabb etter behandlingen. Men det er vanlig at utslettet og kløen kan vare i tre til seks uker etter man er ferdig med behandling. Men det går over til slutt. Det er ikke farlig å smøre en runde til. Hvis du ikke har effekt av Nix-krem finnes det andre alternativer, men dette må du diskutere med fastlegen din.
Skabbmidd dør etter 2-4 døgn uten hudkontakt. Det er derfor anbefalt å vaske alt sengetøy og klær på 60 grader. Tøy som ikke tåler dette kan henges bort i en uke. Hvis man har mulighet, kan man også fryse ned klærne over natta. Yttertøy kan henges til lufting. Det er viktig at alle hjemme hos deg både smører seg med krem og vasker sengetøy og klær.
Som sagt, de aller fleste blir kvitt skabb ved hjelp av disse tiltakene, men noen ytterst få må prøve alternative medikamenter. Hvis kløen og utslettet ditt ikke er borte innen seks uker etter avsluttet behandling bør du kontakte fastlegen igjen.
Håper du fikk svar på noe av det du lurte på! Ønsker deg alt godt og lykke til.
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 25.10.2020
Oppdatert: 25.10.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
