Kommer hendelsen fra russetiden til å ødelegge for vekterutdannelse?
Jente, 19
Hei, jeg driver og tar vekterutdanning nå, har søkt politiattest, som vil komme om noen uker. Vandelen skal være tilfredstillende, men det er noe nylig som har kommet opp som jeg har fundert på om det vil vises/ødelegge for mine jobbplaner. Jeg var i Mai involvert i noe «russetull». Det har seg sånn at jeg ble angrepet av en guttegjeng, og forsvarte meg med en flaske, som knuste ruten på en russevan med et uhell. Jeg anmeldte de for vold, de mente jeg skulle betale for ruten. Hele saken ble henlagt, og mer har jeg ikke tenkt angående det. Problemet er at nå for et par dager siden fikk jeg beskjed om at eieren av russebilen hadde klaget, og uvanlig nok som det er, ble saken omgjort fra henlagt, til at jeg må betale nesten 8000kr for vinduet, og får prøvetid på 2 år. Skal sende inn klage på dette, men saken blir mest sannsynlig ikke endret. Har ikke fått en dom/forelegg. Vil dette ødelegge for meg som tar vekterutdanning? Vil prøvetiden stå på politiattesten når jeg skal bli vekter?
Svar
Hei
Det er litt uklart for meg hva som har skjedd her, men hvis jeg forstår deg riktig så har en henlagt straffesak blitt omgjort, og du har fått prøvetid, og må betale erstatning til eieren av bilen.
Hvis saken ikke lengre er henlagt, betyr dette at du har fått en straffereaksjon. Du kan lese mer om straffereaksjoner, herunder prøvetid, her. Straffereaksjoner vil vises på politiattesten.
I vaktvirksomhetsloven § 8 fremgår det at den som skal utføre vakttjeneste eller har oppgaver direkte knyttet til vakttjeneste, må ha tilfredsstillende vandel. Det kan kreves uttømmende og utvidet politiattest.
Det fremgår i politiregisterloven § 41 at det på en uttømmende politiattest skal anmerkes alle straffer, andre strafferettslige reaksjoner og andre tiltak som er registrert i reaksjonsregisteret som følge av lovbrudd. Det fremgår noen unntak for dette i bestemmelsen, men basert på alderen din, og det du skriver antar jeg at disse ikke kommer til anvendelse i ditt tilfelle.
Jeg vil anta at noen lovbrudd automatisk medfører at du ikke kan bli vekter, mens det ved andre lovbrudd må gjøres en vurdering av om lovbruddet medfører at du ikke kan være vekter. Om det som skjedde vil ha noe å si for vekterutdanningen din, kan jeg derfor ikke si noe om, fordi det kommer an på hvilken straffebestemmelse du er blitt straffet etter, og hvorvidt dette ekskluderer deg fra vekterarbeid. Du kan eventuelt ta kontakt med de ansvarlige for vekterutdanningen din og høre om de har et svar.
Jeg håper det ordner seg for deg.
Hilsen juristen, Ung.no
Besvart: 2.11.2020
Oppdatert: 2.11.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
