Hvorfor har jegs mye utflod?
Jente, 18
Jeg har alltid hatt en del utflod, men de siste 2 ukene har jeg har hatt veldig mye utflod. Etter et par timer er trusen våt, og det blir litt vått i buksa også. Utfloden er litt sånn lysegul og veldig slimete. Hver gang jeg er på do, kommer det mye slimete utflod som er slimete slik at det henger i tråder. Lurer på hva dette kan være, for det er ikke noe gøy å ha så mye utflod, må liksom gå på do hele tiden fordi det blir vått i trusa. Kan også nevne at jeg går på p piller om det har noe å si, og jeg har hatt ubeskyttet sex, men det har bare vært med en fast partner, og har ikke hatt så mye utflod før nå. Over et halvt år etter første gangen vi hadde sex.
Svar
Hei
Du nevner ikke om det er en spesiell lukt av utfloden, så da lukter den sikkert normalt.
Det er vanskelig å si hva det kan være ut fra forklaringen din. Det er smart å følge med på utfloden sin, som du gjør, for da er det enklere å si når den forandrer seg. Og då gjelder det lukt, farge og konsistens.
Noen ganger, hvis du ikke er på do rett etter samleie, men blir liggende til neste morgen med sæd inni deg, kan den renne ut som vann nesten. Men da er den ikke slimete.
Jeg ville oppsøkt helsestasjon for ungdom eller fastlegen, alt etter hva du har tilgang til. Det er lite trolig at det er noe alvorlig, men om det skulle være en infeksjon så kan du få behandling.
Nå har dette vart bare i 2 uker, det kan være at det ordner seg av seg selv hvis du lar det gå litt mer tid. Jeg har ikke hørt at p-piller skal gi lysegul og veldig slimete utflod, og du begynte sikkert ikke med p-pillene for 2 uker siden.
Jeg ville sett det an litt til og så ta kontakt med helsepersonell der du bor.
Lykke til!
Med vennlig hilsen helsesykepleier og sexologisk rådgiver.
Besvart: 4.11.2020
Oppdatert: 4.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
